38 lawyers from Australian firm Piper Alderman recognised as 'Best Lawyers'

Piper Alderman is delighted to announce that in the 2020 edition of The Best LawyersTM in Australia, 38 of our lawyers have been recognised across 38 areas of law. The Best LawyersTM list is collated using feedback from industry peers. This year Piper Alderman has 8 new lawyers recognised in The Best LawyersTM 2020 edition including: Sarah Clarke, Will Fennell, Warren Denny, Joanne Hardwick, Jane Kupsch, Louise Thompson, Andrea Beatty and Simon Morris.

Two of the firm’s partners have also been recognised with special awards:

  • Ashley Watson named Adelaide Lawyer of the Year – Native Title Law
  • Martin Lovell named Adelaide Lawyer of the Year – Commercial Law AND Adelaide Lawyer of the Year – Project Finance and Development Practice

The full list of those recognised is below:

16 Recognised Lawyers in Adelaide, Australia

  • Tony Abbott – Litigation, Trade Law
  • Shannon Adams – Banking and Finance Law, Corporate/Governance Practice
  • Tony Britten-Jones - Real Property Law, Leasing Law
  • Sarah Clarke – Corporate Law
  • James Dickson - Commercial Law, Mergers and Acquisitions
  • Greg English - Commercial Law
  • David Ey - Labour and Employment Law, Occupational Health and Safety Law
  • Will Fennell – Tax Law
  • Geoff Forbes - Hospitality and Tourism Law, Gaming Law, Real Property Law
  • Mark Gordon - Banking and Finance Law, Corporate Law
  • Martin Lovell – Commercial Law, Project Finance & Development Practice, Structured Finance Law
  • Erin McCarthy – Human Rights Law, Labour and Employment Law, Occupational Health and Safety Law
  • Tim O'Callaghan - Intellectual Property Law
  • Simon Venus - Agriculture and Rural Affairs, Commercial Law, Corporate Law, Mergers and Acquisitions
  • Simon Ward - Defamation and Media Law, Litigation
  • Ashley Watson - Mining Law, Planning & Environment Law, Native Title Law, Commercial Law, Oil and Gas Law

5 Recognised Lawyers in Brisbane, Australia

  • Warren Denny – Real Property Law
  • Peter Dwyer - Commercial Law
  • Andrew Rankin – Competition Law, Corporate Law, Corporate/Governance Practice and Mergers & Acquisitions
  • Greg Whyte – Litigation and Legal Malpractice Litigation
  • Ted Williams - Alternative Dispute Resolution, Corporate/Governance Practice and Construction/Infrastructure Law

11 Recognised Lawyers in Melbourne, Australia

  • Megan Calder - Construction/Infrastructure Law
  • Michael Coker – Corporate/Governance Practice
  • Geoff Emmett - Construction/Infrastructure Law
  • Sebastian Greene - Corporate Law
  • Joanne Hardwick – Insolvency and Reorganization Law
  • Chris Hartigan – Labour and Employment Law
  • Jane Kupsch – Class Action Litigation
  • Timothy Lange - Labour and Employment Law
  • Michael Lhuede – Insolvency and Reorganization Law
  • Andrea Pane – Franchise Law
  • Louise Thompson - Insolvency and Reorganization Law

6 Recognised Lawyers in Sydney, Australia

  • Andrea Beatty – Financial Institutions, Privacy and Data Security Law, Regulatory Practice
  • Tim Capelin - Labour & Employment Law
  • Wally McDonald - Corporate Law, Government Practice and Mergers & Acquisitions
  • Simon Morris – Litigation
  • Mark Williamson - Corporate Law, Equity Capital Markets Law, Mergers & Acquisitions, Private Equity Law and Venture Capital Law
  • Lexia Wilson - Real Property Law